FAQ

Kim jesteśmy?

Jesteśmy oddolną inicjatywą ludzi kochających piesze wycieczki – szczególnie po górach. Pragniemy integrować osoby LGBTQ+ oraz sojusznicze i tworzyć bezpieczną przestrzeń wsparcia promując aktywny, zdrowy i pozytywny tryb życia.

Tęczowa Drużyna funkcjonuje od 2021 r. – początkowo jako otwarta grupa nieformalna – z czasem próbując przekonać do siebie kolejne ciekawe świata osoby. Razem tworzymy niezwykle radosną i otwartą społeczność. Wspólnie pokonaliśmy ponad tysiąc kilometrów szlaków i zdobyliśmy liczne szczyty polskich gór! W listopadzie 2022 r. podczas wspólnego wyjścia na Turbacz powołaliśmy oficjalne Stowarzyszenie Tęczowa Drużyna.

Jak dołączyć na wyprawę?

Otwarte dla wszystkich wycieczki organizujemy przez większą część roku. Na naszych mediach społecznościowych publikujemy informacje o planowanych wyprawach wraz z ich terminami. Następnie z odpowiednim wyprzedzeniem uruchamiamy otwarte zapisy, które odbywają się przez formularz. Linki do niego publikujemy przy opisach wycieczek na naszej stronie internetowej oraz na mediach społecznościowych.

Wyjazdy są otwarte dla wszystkich, ale ze względów organizacyjnych obowiązuje limit miejsc. Jeżeli lista zapełni się szybciej – wylądujesz na liście rezerwowej. Gdy ktoś zrezygnuje, kolejne osoby z listy rezerwowej zostaną o tym poinformowane. Dalsze szczegóły dotyczące wyjazdu na bieżąco przekazuje osoba organizująca daną wyprawę w prywatnych wiadomościach e-mail. Osoba koordynująca ma ze wszystkimi regularny kontakt aż do wyjazdu.

Czy muszę być osobą LGBTQ+?

Na wspólne aktywności zapraszamy zarówno osoby LGBTQ+, jak i osoby sojusznicze ;)

Jak mieć pewność, że nie umkną mi zapisy na wycieczki?

Informację o zbliżających się zapisach zamieszczamy z wyprzedzeniem na naszych mediach społecznościowych. Poza sezonem zimowym publikujemy harmonogramy wyjazdów, co pozwala Wam zorientować się które aktywności w kolejnych miesiącach mogą być dla Was interesujące. Ponadto poprzedzamy otwarcie zapisów rozsyłaniem newslettera. Możesz się na niego zapisać w tym miejscu Newsletter.

Czy są wyjazdy zagraniczne?

Organizujemy wycieczki także zagraniczne. Byliśmy już w Czechach, Słowacji, Węgrzech i Rumunii. W trosce o wspólny komfort, dłuższe wyprawy, na przykład tygodniowe, organizujemy dla osób, które uczestniczyły w przynajmniej jednej wycieczce z nami. 

Co poza górami?

Góry u nas dominują, ale nie są jedynym polem naszej aktywności. Należy się spodziewać także spływów kajakowych, biwaków pod namiotami, jazdy kuligiem… Poza tym jest wiele przestrzeni na aktywności miejskie. Staramy się organizować spotkania informacyjne i integracyjne – w różnych miastach Polski. W Krakowie regularnie spotykamy się aby wspólnie zagrać w Tęczową Mafię ;) Ponadto łyżwy, czy wiele innych inicjatyw oddolnych, jak wizyta w kinie czy teatrze.

Z czego wynikają limity w liczbie miejsc?

Są trzy powody.

Dlaczego zbiórki są zazwyczaj w Krakowie?

Stowarzyszenie Tęczowa Drużyna ma siedzibę w Krakowie – tu mieszka większość osób, które zakładały inicjatywę. Jednak właściwym powodem jest bliskość do gór. Gdy logistyka tego wymagała, organizowaliśmy zbiórki w Katowicach, Wrocławiu, a czasem dopiero na miejscu w górach. Przy wielu wyjazdach nie ma problemu, aby osoby uczestniczące dojechały samodzielnie właśnie bezpośrednio na szlak. Należy jednak wcześniej pamiętać aby zapisać się na wyprawę przez standardowy formularz informując przy okazji o tym fakcie osoby koordynujące daną wyprawę.

Co z pieskami?

Jesteśmy bardzo zwierzolubni. Na niektóre wyprawy możesz zabrać swojego pupila pod warunkiem posiadania aktualnej karty szczepień. W opisach wypraw staramy się zaznaczać czy obecność zwierząt domowych jest dopuszczalna. Nie zawsze jest to możliwe, gdyż wiele parków narodowych, rezerwatów, a także miejsc, w których nocujemy, nie dopuszcza wprowadzania zwierząt.

Co daje członkostwo w Stowarzyszeniu?

Członkostwo w Stowarzyszeniu to przywileje, ale i obowiązki. Poza miesięczną składką członkowską należy każdorazowo brać udział w walnym zebraniu, na którym podejmowane są kluczowe decyzje ws. rozwoju Tęczowej Drużyny. Pozwala to jednak mieć wpływ na kształt naszej inicjatywy. W zamian osoby członkowie mają możliwość wcześniejszych zapisów na wyprawy (dotyczy to maksymalnie połowy miejsc).

Chcę wziąć udział w jednej z waszych wypraw, ale nie mogę sobie na to pozwolić finansowo.

Dla takich przypadków uruchomiliśmy Fundusz Solidarnościowy. Pozwala on na dofinansowanie kosztów wycieczki w wysokości 25%, 50% lub 75%. Niezwłocznie po zapisaniu się na wycieczkę należy wysłać wniosek poprzez formularz online. O przyznaniu dofinansowania decyduje niezależna Komisja Solidarnościowa. Szczegóły na temat funduszu znajdziesz tutaj Fundusz Solidarnościowy

Czy można Was poznać poza szlakiem?

Tak. Staramy się organizować spotkania informacyjne i integracyjne w różnych miastach Polski, a także inne aktywności, jak gry planszowe, organizowaną w Krakowie Tęczową Mafię, czy wspólne wyjścia do kina, na łyżwy etc.

Co z bardziej dojrzałymi wyjadaczami?

Staramy się nie dzielić towarzystwa na różne podgrupy. Aktualnie obserwujemy, że osoby uczestniczące są w każdym wieku. Chcemy zachować różnorodność grupy wiedząc, że każda grupa społeczna może dać drugiej wiele od siebie.

Co z osobami niepełnoletnimi?

Osoby niepełnoletnie są mile widziane pod warunkiem obecności pełnoletniego opiekuna. Opiekun także zatem musi zapisać się na wycieczkę.

Czy wyjazdy są dostępne dla osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych?

Z założenia naszym głównym polem działania są aktywności krajoznawcze – wspinaczki górskie, czy np. spływy kajakowe. Z tej przyczyny niemożliwe jest niestety umożliwienie osobom z niepełnosprawnością ruchową uczestniczenie w większości naszych wydarzeń. Organizujemy jednak także spotkania integracyjne w miastach, jak gry, pikniki etc., które nie nakładają większych ograniczeń. Oczywiście możliwy jest np. udział osoby poruszającej się na wózku w spływie kajakowym. W takich sytuacjach prosimy o indywidualny kontakt z nami.

Jak mogę wesprzeć działania Tęczowej Drużyny?

Zachęcamy Was do wsparcia naszego Funduszu Solidarnościowego poprzez regularne wpłaty. Może to być kwota symboliczna z Twoją pomocą stworzymy wielką siłę wspólnoty! Każda wpłata, bez względu na jej wielkość, jest cennym wsparciem. Proponujemy formułę wpłat cyklicznych, bo dzięki temu możemy zagwarantować pomoc przez cały rok, podczas wszystkich wypraw. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/ke39xt.

Darowizny można także dokonać poprzez przelew na konto Stowarzyszenia Tęczowa Drużyna 30 1870 1045 2078 1076 2126 0001 tytułem “Darowizna na cele statutowe”. Jednocześnie przypominamy, że darowizny dokonane na konto organizacji pozarządowych realizujących cele pożytku publicznego można odliczyć od podatku.

Można także wesprzeć nasze działania przekazując 1,5% swojego podatku. Wystarczy wskazanie w PIT Organizacji Pożytku Publicznego FEDERACJA ZNAKI RÓWNOŚCI o numerze KRS 0000644083, a jako cel szczegółowy podać “TĘCZOWA DRUŻYNA”. Federacja Znaki Równości to zrzeszenie organizacji działających na rzecz osób LGBTQ+, której częścią jest Stowarzyszenie Tęczowa Drużyna.